Avizeler

Cami Avizesi Model Çeşitleri

Genel olarak oldukça farklı desen ve motiflerle bezenmiş olan cami avizeli oldukça şatafatlı ve gösterişli aksesuar malzemeleridir. Genel olarak bu durum onların camilerine en can alıcı ve en fazla dikkat çeken parçası olasını sağlar. Bu durum genel olarak süslü ve dikkat çekici olmasını da beslemektedir

 Cami Avizesi Modelleri

Genel olarak cami avizeli model çeşitliliği olarak oldukça geniş bir kapsama sahip olarak gösterilebilmektedir. Bu durum genel olarak oldukça fazla rağbet görmesinden ileri gelmektedir. Genel olarak oldukça fazla çeşitti olan cami avizeli birkaç sınıfa ayrılmış olarak bulunmaktadır.

Genel olarak oldukça geniş çaplı olan bu sınıflandırmalar camii avize modelleri olarak dikkat çekmektedir. Camii avize modelleri genel olarak uzun ve kısa zincirli diye ikiye ayrılmaktadır. Bu durum onların tavandan sarkan ana modelleri için geçerli bir sınıflandırmadır.

Genel olarak uzun zincirli camii avize modelleri büyük camilerde tercih edilmektedir. Genel olarak bu modellerin zincir boyu 10-15 metre civarında bulunmaktadır. Bu durum onların cami kubbesinden cami tabanına 3 metre kalana kadar inmesini sağlamaktadır.

Diğer model olan kısa zincirli cami avizeleri ise genel olarak küçük camilerin tercih ettiği modellerdir. Bu modellerde zincirler kısadır ve bu durumun ana sebebi küçük olan caminin kubbesinden tavanına olan mesafenin az olmasıdır. Genel olarak bu durum mescit tarzı küçük köy ve kasaba camileri için geçerlidir.

 Cami Avizeleri Fiyatları

Genel olarak oldukça pahalı olan bu avizeler genel olarak oldukça büyük bir maliyete sahiptir. Cami avizeleri genel olarak oldukça büyük şatafatlı ve gösterişli avizelerdir. Bu durumda Cami avizeleri olarak adlandırılan avize modellerinin oldukça pahalı ve maliyetli olmasına neden olmaktadır.

Genel olarak uzun zincirli cami avizeli kısa zincirli cami avizelerine göre çok daha pahalı bir fiyata sahiptir. Bu durumun ana sebebi ise uzun zincirli cami minarelerinin kısa zincirli cami minarelerine göre oldukça büyük şatafatlı ve çok daha fazla aydınlatma kapasitesine sahip olmasıdır.

Bu durum genel manada cami dekorasyonunun oldukça pahalı bir işlem olmasını beraberinde getirir.

 Cami Avizeleri Markaları

Genel olarak oldukça fazla şirket ve kuruluş tarafından cami avizesi yapımı üstlenilmektedir. Bu durumun yanı sıra bu şirket ve kuruluşlardan bazıları oldukça kaliteli ve iyi hizmet sunarken bunun karşılığında maliyet olarak size yansıtmaktadır.

Diğer yandan da çok daha ucuza çalışan firmalar vardır bu firmalar genel olarak malzeme kalitesini düşürmekte ve bu malzeme kalitesinden kırdığı fiyatlarla size daha ekonomik hizmetler vermektedirler. Bu durumda seçim genel olarak caminin büyüklüğüne veya diğer yandan yaptıran kişi veya kurumun ekonomik durumuna göre şekil almaktadır.

Cami Avizeleri, ağırlıklı olarak Osmanlı, Selçuklu ve kandil  model avizeler mevcuttur. Camilerimize tarihi hava katmaktadır. Özel proje cami içi mekana uyumlu cami avize projeleri yapmaktayız. Detaylı Bilgi için tıklayınız…